Pravidla krmení
Důležitá věc, kterou si musíme říci ihned na začátek, je fakt, že je třeba krmit každého psa jinak. Je velký rozdíl mezi psem – sportovcem, který potřebuje zvýšený přísun energie a vitamínů, kojící fenou, které je třeba dodávat dostatečné množství vitamínů a minerálů, stárnoucím psem se sníženým výdajem energie nebo štěnětem. Jídelníček byste tedy měli upravit tak, aby odpovídal zátěži a věku vašeho psa.
Pes by měl mít vedle misky s potravou vždy čerstvou vodu. Je dobré dávat mu každý den čerstvou a stejné množství, protože pokud zjistíte, že pes pije více než obvykle, je vhodné se poradit s veterinářem – může se jednat o začínající zdravotní potíže. Dospělého psa je vhodné krmit jednou denně nebo krmnou dávku rozdělit na dvě části a krmit ráno a večer, doporučuje se také jednou týdně psu nedat nic, jedná se o takzvaný „půst“, který mám pomoci jeho organismu pročistit se. Štěňata je však třeba krmit vícekrát denně, teprve později přecházet na styl krmení typický pro dospělé psy.
A nyní již k typům psí potravy. Pokud psa nebudete krmit pouze a výhradně zbytky od oběda, což se dá, ale zdaleka ne vše je pro psí žaludek vhodné, máte na výběr z velkého množství krmiv nabízených specializovanými zvířecími obchody. Pro klasické krmení můžete zakoupit psí konzervy nebo dnes už i „jitrnice“, nebo suché psí krmivo. Psí konzervy jsou tvořeny masitými kousky, často s přidáním zeleniny nebo obilných produktů a zalité omáčkou. Jsou nabité bílkovinami, a proto je vhodné je kombinovat se suchým krmivem, aby dávka potravy na den byla dobře vyvážená.
Psí krmivo může být buď suché, nebo lehce navlhčené a je skvělým zdrojem tuků, sacharidů a kalorií. Opět platí, že je vhodné nekrmit pouze suchým krmivem, i když někteří chovatelé to tak dělají. V případě, že byste chtěli mít usnadněnou práci s úklidem po vašem psovi, je krmení suchým krmivem nejvhodnější. Dávejte ale dobrý pozor, aby vedle suchých granulí s maximálním obsahem vody deset procent pes vždy dostal čerstvou vodu – jde přece hlavně o to, aby psí jídelníček byl vyvážený a obsahoval vše, co obsahovat má – a tedy i nezbytně nutnou vodu! Výzkumy totiž dokazují, že výživa psa se na jeho zdraví podílí zhruba šedesáti procenty, zatímco genetické dispozice a prostředí pouhými čtyřiceti.
Správné granulky pro westíky